Společnost

Všechny Deníček Vzpomínky Vztahy Společnost Zdraví Technika Návody
KAREL NOVÁK26.
UFO a konečně mezi SVÝMI .. o autismu ..
Pokud patříte mezi lidi, kteří věří, že schopnosti a úspěch se měří známkami na vysvědčení, společenským statusem nebo počtem "lajků" na sociálních sítích, tento text není pro vás.
KAREL NOVÁK22.
O marnosti a VDĚČNOSTI ..
Lidem se nedá zavděčit. Kdokoliv se pokusil lidem udělat radost, dopadl špatně. Ať už to byl panovník, který rozdával chléb, nebo génius, který objevil lék na mor. Výsledek byl vždy stejný: místo vděčnosti přišla stížnost, že chléb je tvrdý a že ten lék má vedlejší účinky.
PETR NOVÝ22.
Trocha historie aneb ČISTKY a proč se vždy dělaly ..
Trocha historie a poučení. Proč mají čistky v historii význam? Když jsem před lety sledoval "Velkolepé století", příběh Ibrahima Paši mi připadal jako přitažený za vlasy. Otrok, který se stane velkovezírem, spí vedle sultána, velí armádám a pak je jednou v noci uškrcen? To musí...
PETR NOVÝ20.
A žijeme v EMULACI a ne že NE ..
Kde končí realita a kde začíná nesmysl? Pokud žijeme ve virtuální realitě (emulaci), tak ta hranice neexistuje. Jakákoliv porucha systému, databáze či dat (a k té neodvratně vždy statisticky dojde), tak musí zákonitě demaskovat systém. Krásná ukázka je tato story.
PETR NOVÝ14.
Vy řešíte PRAVDU a ony řeší, jak udělat DOJEM. Nedomluvíte se ..
Jen krátká úvaha, abych se zbavil depky a zformuloval vzorec reality. Už se mi to stalo snad posté, snad už tisíckrát. Precizně něco popíšu, udělám zajímavý text .. a dáma .. no .. sice umí číst .. no nic .. prostě ona neřeší co jsem sdělil a zda je to pravda nebo ne .. nebo zda...
PETR NOVÝ8.
Prozření padesátileté, které přišlo POZDĚ ..
Kariéra jí v mládí slibně stoupala, svět měl otevřené dveře a partneři přicházeli a odcházeli jako roční období. Děti? Na ně mělo dojít „někdy později“. Byla mladá, hezká, obletovaná, vzdělaná, měla peníze a kariéru. Svět jí nabízel spoustu příležitostí.
S. Ogilvy2.
Moudra a sebrané SPISY .. od mistra Ogilvyho ..
Jak správně říkal Stanislaw Lem: Lidé nečtou. Kdo čte, neporozumí. A kdo zběžně porozumí, rychle zase zapomene...
JIŘÍ KOUDELA26.
Jak nás NAHRADÍ umělá INTELIGENCE ..
Kdekdo si myslí, jak je jedinečný a nenahraditelný. Osobně mám za to, že fungujeme jako naprogramovaní a roboti. Svoboda rozhodování, činů i celého života je jenom iluze, kdy ve skutečnosti pořád jen volíme menší zlo a jdeme cestou, které méně bolí, je pod vlivem okolností nebo...
KAREL NOVÁK26.
Nedělej VĚCI, které NEVEDOU k CÍLI ..
Občas vzpomínám na dobu, kdy mi bylo 25. Absolvoval jsem školy, které mi nedaly vůbec ale vůbec nic, snad kromě základních sociálních dovedností ve smyslu, že většina lidí na pozicích, kde mohou druhým něco diktovat, jsou obvykle pěkné pííísk a je lepší se jim vyhnout.
KAREL NOVÁK23.
SMYSL pro HRU a KONVENCE ..
Uvědomil jsem si, že ženy a muži se liší často hlavně tím, že ti přemýšlivější z mužů jsou ochotni přistoupit prakticky na libovolná pravidla a hrát jakoukoliv hru (třeba jen z hecu nebo pro zábavu), kdežto u žen dominují konvence a hlavní motivace jejich činů a úvah či reakcí...
KAREL NOVÁK20.
Nikdy NIKOMU NEVĚŘIT ..
Můj milý deníčku. Byl jsem dnes v bance a potřeboval potvrzení pro soudy. A co myslíte, kdybych byl mlaďas a všechno nekontroloval, musel bych tam třikrát jako kdysi nebo bych pak pohořel tam, kde to vytáhnu.
JIŘÍ KOUDELA11.
Do práce se chodí kvůli PENĚZŮM ..
Nezaměstnanost a dost drsná doba sebou nese docela zajímavou věc. Všichni mí přátelé a známí, kdykoliv se někam hlásili do práce, tak absolvují obvykle dvě až čtyři kola pohovorů, dokonce i v případě zájmu o uklízečka či prodavačka, ale i v oboru IT.
JIŘÍ KOUDELA5.
Už zase spadla fotbalová branka někomu na HLAVU ..
Čtu to celý život v několikaletých intervalech a stále to samé, stále stejný příběh, stále stejné hořké konce. Ano, učitelky to klukům neřekly, protože je to mimo jejich rozlišovací schopnosti, co je a není důležité a navíc je to nezajímá.
KAREL NOVÁK27.
Jak se naučit mít rád LIDI a sport ?
Jsou lidi, kteří jsou v kolektivu děsně v pohodě, všichni je berou, i když je vidí prvně, cokoliv plácají, tak jsou pochopeni .. vždycky si vzpomenu na základku nebo pionýrské tábory, na takové ty správňáky, co přiběhli s mičudou a kolem nich se seběhli jim podobní a všichni...
JIŘÍ KOUDELA22.
Pojďme se spočítat, kolik je tu VĚRNÝCH čtenářů. Prosím dejte Lajk
Netajím se s tím, že potřebuji na přežití. Doufal jsem, že když umím pěkně vyprávět, že to půjde. Nemlžit, nelhat, psát pravdu. Napsat články, které jinde nejsou. Vlastní hlas a uvnitř informace a ne šum. O životě, to se týká všech.
JIŘÍ KOUDELA5.
O čem se psát má a o čem NEMÁ. Co neprojde?
Psát či nepsat? Dává to smysl? Umělá inteligence analyzuje bez předsudků. Ideální pozice je dnes být žena a psát o toxických mužích. Ne, protože je to jediná pravda, ale protože je to BYZNYS. Pravdy je to jen půl. Opravdu zajímavé bylo povídání s AI o tom, co obnáší říct i tu...
PETR NOVÝ3.
Hlavně žádnou PANIKU ..
Pštros místo psa a třímetrové betonové zdi. Vodní příkop, střílny a padací most. Na venkově včetně statků, vodní elektrárny a loajálního obyvatelstva na hrubší práce z blízké vesnice, které má slíbeno, že se bude mít kam schovat. Ne to není vtip.
KAREL NOVÁK29.
Informace a DEZINFORMACE ..
Když se tak ohlédnu za svým dosavadním životem, tak musím říct, že úplně všechno, čeho jsem kdy v životě dosáhl a kde jsem uspěl, vždy je to postaveno na rychlé a kvalitní práci s informacemi. A stačí aby vám do toho zanesl šum jediný kecal a nemáte šanci.
JIŘÍ KOUDELA19.
Proč je POTŘEBA mít DĚTI ..
Všichni v mém okolí se na to vykašlali. Mám z toho špatné svědomí. Ano, psal jsem si deníček, kde jsem poctivě popsal, jak mne týrá stát, jak mne týrá žena. Jak má člověk najednou mraky povinností a jaké je to peklo. Zatímco když jsem byl sám, bylo mi celkem fajn a nemusel jsem...
KAREL NOVÁK19.
O dětech, vzorech a HRDINECH ..
Myslím si, že brát dětem či lidem iluze a vzory je strašná věc. Je to krutý. Ale člověk by neměl nenávidět toho, kdo mu otevřel oči, ale toho, kdo mu dal tak chatrný vzory a modly, že se sesypou jak domeček z karet.
KAREL NOVÁK15.
Chození do PRÁCE. Je to vůbec přirozené?
Opomenu fakt, že mne vyhodili ze všech prací a nepodařilo se mi najít žádný džob, kde bych si nehrál na orangutana nebo robota. Také nebudu řešit, že jakmile humanoidní roboti přečíslí lidi, tak přestane dávat docházka do práce jakýkoliv smysl.
KAREL NOVÁK2.
Vzpoura v BYTOVÉM družstvu
Je to děsně poučné. A historicky podložené. Krásným příkladem je třeba Bílá Hora a období pobělohorské, ale opět je to o lidech a jejich vlastnostech a kdo to nemá načtené z historie, ten opakuje stále stejné chyby, protože lidské myšlení prostě tak funguje. O co jde?
KAREL NOVÁK27.
Perličky z hodiny OBČANSKÉ nauky - rok 1977
Víte, proč se muselo zdražit pečivo a chleba ? Protože ho už lidé dávali žrát prasatům a dobytku a vyplatilo se jim to. S tím se už přece nedalo vůbec nic dělat. Muselo se zdražit.
KAREL NOVÁK22.
Za socialismu byly rohlíky lepší.
A dnes máme svobodu. Hurá
Bylo by naivní si myslet, že svoboda je samozřejmost. Jsou lidé, kteří žijí v každé době a je jich dost. Jakmile jim někdo dá ideologickou záminku, opět velmi rádi okusí moc a začnou zastrašovat své bližní, ať již půjde o cokoliv.
KAREL NOVÁK22.
Musím platit za to, co nechci.
K čemu je mi veřejnoprávní televize?
V dobách socialismu, kdy stát potřeboval, aby všichni věděli, co dnes mají správně říkat, tak bylo Rudé právo a Československá televize hlavním zdrojem informací. Tehdy byla potřeba. Ale na co je dnes?
JIŘÍ KOUDELA22.
Zkoušení u tabule prý nesnese.
Je divná. Autismus a cesta vlakem
Z debaty dvou dívek vyplynulo, že se ve školách učí spousta věcí, ale empatie a základní informace o poruchách autistického spektra nikoliv. Šikana je brána jako norma.
KAREL NOVÁK22.
Pojďme konečně natočit kvalitní
vánoční pohádku. Co na to ČT?
Chci, ať někdo znovu natočí pohádku srovnatelnou se „Třemi oříšky pro Popelku“. Opravdu toho chci tolik? Vždyť se snad ve škole tvůrci učili, jak se to má dělat. Vzorů mají spoustu. Jak je možné, že zase nic?
KAREL NOVÁK22.
Smutná, hrozná a krutá válka.
Čeho jsme vlastně dosáhli?
Už je to několik let, počáteční šok už odezněl a tak se osmělím a pokusím se napsat svůj názor. Válka je zlo, válka eskaluje, válka má následky, válka znamená neštěstí. Válka je nejhorší věc.
JIŘÍ KOUDELA22.
Vysoké školy nedávají pro seniory smysl.
Priority jsou jinde
Mám vizi. Pracoviště „55+ friendly“ podporované státem. Různí vš teoretici si myslí, že ostatní také jen sedí za stolem a kouzlí s počítačem. Ale tak to není. Je vhodné udělat podmínky všem.
KAREL NOVÁK22.
Krádež přes internet. Bez šance na vrácení peněz. Odloženo
Kupovat věci na internetu z bazaru je risk. Desetkrát to vyšlo, po jedenácté jsem si vyzkoušel, jaké to je nemít vůbec žádnou šanci. Mám číslo účtu, kde skončily mé peníze. To mi ale vůbec nepomohlo.